WydmyMiejscowość wypoczynkowa i kąpielisko morskie, położone pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko w woj. Pomorskim około 110 km od Gdańska, 28 km od Lęborka i 60 km od Słupska. Średniowieczna osada rybacka z ciekawymi zabytkami architektonicznymi; XIX wieczne parterowe domki rybackie, ruiny kościoła Św. Mikołaja z XIV wieku zniszczonego przez przesuwające się wydmy, zameczek z początku wieku gdzie teraz jest Hotel Neptun. Atrakcyjne położenie blisko Słowińskiego Parku Narodowego, ruchomych wydm , u ujścia rzeki Łeby, nad morzem Bałtyckim, powoduje, że głównie utrzymuje się z turystyki. Chętnie jest odwiedzana przez rzesze turystów nie tylko z Polski, ale i zagranicy.
„W Łebie jak w niebie”. To tutaj na Ciebie czeka wiele atrakcji turystycznych: przejażdżki kolejką bajkową po Łebie, zjeżdżalnia wodna, wycieczki krajobrazowe statkami po Bałtyku i Parku, przejażdżki konne i bryczkami, stadnina koni, hippika, szkoła windsurfingu, imprezy sportowe i kulturalne (Mistrzostwa Polski w windsurfingu, regaty Omegi – Żagle Polonii, dni morza Święto Łeby, międzynarodowa enklawa malarzy, i wiele innych ).  Unikatem na skalę światową są wydmy ruchome na mierzejach, które oddzielają jeziora od morza znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Park Narodowy Położony jest w północnej części woj. Pomorskiego na nizinie Gardeńsko-Łebskiej. Północną granicę stanowi 32,5 km brzegu morza.
Mierzeja Gardeńsko-Łebska zbudowana jest w całości z piasku wydmowego wyrzucanego na plażę przez fale morskie. Wyrzucany na plażę piasek, osuszany przez słońce i wiatr, przenoszony jest w głąb lądu. W wyniku tego powstały wydmy ruchome. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego wyznaczonych jest 140 km szlaków turystycznych, które przebiegają przez najbardziej charakterystyczne przyrodniczo i krajobrazowo tereny.

Park ŁebaRoślinność Słowińskiego Parku Narodowego ma charakterystyczny strefowy układ, który przebiega równolegle od brzegu morskiego w głąb lądu. Bory sosnowe stanowią dominujący typ drzewostanów. Głównym gatunkiem borów jest sosna zwyczajna. Do ciekawszych zbiorowisk roślinnych parku należą również rozległe torfowiska.
Na terenie Parku ekosystemy wodne zajmują ponad 50% jego
powierzchni. Są to zbiorniki jezior Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe.
Dominującą grupę zwierząt w Parku stanowią ptaki. Stwierdzono występowanie około 260 gatunków lęgowych. Występuje tu choćby bielik, puchacz, żuraw i wiele innych.
Te niepowtarzalne walory przyrodnicze zdecydowały o tym, że Słowiński Park Narodowy został wpisany przez UNESCO na Światową Listę Rezerwatów Biosfery oraz Światową Listę Obszarów Wodno- Błotnych.
 
Park Łeba - dinozaury w Łebie
Park Dinozaurów w Łebie obejmuje obszar ok. 20 ha. W otoczeniu lasów, stawów i naturalnej przyrody można poznać poszczególne okresy z dziejów Ziemi. Podczas spaceru ścieżką prowadzącą przez mosty i kładki można zobaczyć ok. 100 gadów wymarłych zwierząt w skali 1:1. W Parku przewidziano mnóstwo atrakcji dla najmłodszych - kino, auta i rowery wodne "Flinstonów", przejażdżka 2 ciuchciami, łowienie ryb, wioska indiańska, mini zoo, duży plac zabaw. W parku znajdują się punkty gastronomiczne, dzięki czemu jest idealne miejsce na całodzienny pobyt rodzinny.

Sea Park - Sarbsk
W odległości 7 km od pensjonatu znajduje się park, w którym główną atrakcją jest fokarium. Dodatkowo atrakcje to Oceanarium Prehistoryczne 3D z kinem 5D, muzeum marynistyczne, makiety zwierząt morskich i park miniatur latarni morskich.

Wieża widokowa Rowokół
Góra wznosząca się nad okolicą (115 m.n.p m). Z dala Rowokół wygląda jak stożek wulkanu. W XIII wieku zbudowano tu kaplicę św. Mikołaja, patrona rybaków i żeglarzy. Dawniej góra pełniła rolę latarni morskiej, palone tu ogniska miały wskazywać żeglarzom drogę. Obecnie na szczycie wznosi się wieża widokowa udostępniana dla turystów, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice Słowińskiego Parku Narodowego.

Latarnie morskie
W okolicy Łeby udostępnione dla zwiedzających są dwie latarnie w Stilo -wysokość 33,4 m (12 km od Łeby) oraz w Czołpinie - wysokość 25,2 m (57 km od Łeby).

Skansen w Klukach
W miesiącach lipiec-sierpień muzeum proponuje nie tylko zwiedzanie swoich ekspozycji, ale również pokazy rzemiosł i techniki, jak np. pokazy tkania, przędzenia, szycie sieci rybackich, wypieku chleba z poczęstunkiem, kopania torfu, itp.

W pobliżu Łeby znajdują się:
- W odległości 110 km – Gdańsk,
- W odległości 60 km Słupsk,
- W odległości 50 km skansen w Klukach,
- W odległości 70 km skansen we Wdzydzach
- W odległości 30 km Lębork,
- W odległości 30 km latarnia morska w Stilo,
- W odległości 50 km latarnia morska w Czołpinie.